REINFORCED PLASTICS COMPOSITES, GDP KORAL s.r.o.

Alternative to traditional materials

Skip to content

Mluvíte česky? Do you speak English? Beszél magyarul? Sprechen Sie Deutsch? Ru? Fr?

Menu

Contact

If you have some question, request or suggestion, you will contact us by e-mail, phone or on-line contact form.
If we can, we will readily answer.

Phone:
+420 549 410 189

Fax:
+420 549 410 086

E-mail:
marketing@gdpkoral.com

Quick overview

GDP KORAL s.r.o.

It´s a partnership of French company GDP SA, which are engaged in pultruded profiles and load-carrying constructions, and Czech company KORAL s. r. o., supplier of full range of materials and things for lamination. We are section of company GDP Group, which proposes, produces and supplies solutions on the basis of plastics composites by production plants in France, Spain and Czech Republic.

 More...

Technology of manufacturing

Plastics composites are produced by many various technologies. Company GDP KORAL is specialized in highvolume continual technologies, mainly pultrusion and pressing.

 More...

What are composite materials?

Composites are defined as materials, which are consisted of two or more components variant physical and chemical properties.

 More...

ISO 9001, ISO 14001

Zábradlí

ZábradlíVyvinuli jsme koncept ochranného kompozitního zábradlí typu OZK. Jde o bezpečnostní prvek, určený pro místa pracovně obslužná, poskytující ochranu před zřícením nebo přepadením do nebezpečných prostorů. Vyrábí se jako vodorovná ochranná zábradlí, ochranná zábradlí schodišť a žebříkových schodišť.

Zábradlí ve variantách 0300-1, 0300-2, 0500-1, 0500-2, 1000-1 a 1000-2 je montováno ze standardně vyráběných profilů v modulové délce 6 m a na místě sestaveno za použití spojovacích elementů, které jsou součástí dodávky.

Madlo je vyrobeno z tvarovaného profilu tloušťky stěny 5 mm a šířky 80 mm, střední zábradelní výplň je z kruhové trubky Ć 25 mm, která prochází otvory ve sloupcích, vzájemný spoj je zajištěn šroubem. Sloupek je vyroben z čtvercového profilu rozměru 50x50 mm s tloušťkou stěny 5 mm, výška sloupku je 1100 mm, rozteč sloupků v zábradlí je v rozmezí 575 – 1500 mm v závislosti na velikosti vodorovného zatížení působící na zábradlí. Zábradelní zarážka je rozměru 150x15 mm, se sloupky spojena šrouby. Ochranného zábradlí je kotveno prostřednictvím kotevní patky, čtyř kotevních šroubů min. M10 do hmoždinek, vše v provedení z nerez oceli.

Přednosti jsou:

Výrobkový list

vyrobkovy-list

Více v design manualu.