REINFORCED PLASTICS COMPOSITES, GDP KORAL s.r.o.

Alternative to traditional materials

Skip to content

Mluvíte česky? Do you speak English? Beszél magyarul? Sprechen Sie Deutsch? Ru? Fr?

Menu

Contact

If you have some question, request or suggestion, you will contact us by e-mail, phone or on-line contact form.
If we can, we will readily answer.

Phone:
+420 549 410 189

Fax:
+420 549 410 086

E-mail:
marketing@gdpkoral.com

Quick overview

GDP KORAL s.r.o.

It´s a partnership of French company GDP SA, which are engaged in pultruded profiles and load-carrying constructions, and Czech company KORAL s. r. o., supplier of full range of materials and things for lamination. We are section of company GDP Group, which proposes, produces and supplies solutions on the basis of plastics composites by production plants in France, Spain and Czech Republic.

 More...

Technology of manufacturing

Plastics composites are produced by many various technologies. Company GDP KORAL is specialized in highvolume continual technologies, mainly pultrusion and pressing.

 More...

What are composite materials?

Composites are defined as materials, which are consisted of two or more components variant physical and chemical properties.

 More...

ISO 9001, ISO 14001

Rošty a planky

RoštyRošty a planky jsou vyrobené z kontinuální skelné výztuže, rohože, popř. povrchových roušek a polyesterové, methylmethakrylátové pryskyřice (polovodivá do výbušného prostředí) tak, aby vykazovaly vynikající odolnosti proti korozi. Ideální náhrada za kovové pochůzné rošty. Pro své mechanické a fyzikální vlastnosti jsou vhodné pro použití v agresivním prostředí, vyznačují se vysokou životností, pevností, jsou elektricky nevodivé a hygienicky nezávadné. Oba druhy roštů se dodávají v širokém sortimentu rozměrů, vlastností, na přání barev a sPlank dalším příslušenstvím, jako jsou úložné rámy, nosné konstrukce, atd.

Vhodné jsou především pro pochůzné systémy čistíren odpadních vod, vodárny a vodojemy, chemické provozy, galvanovny, mosty a lávky pro pěší, povrchy koupališť a bazénů, zemědělské chovy dobytka, obslužné prostory kolem nádraží a mnohé další.

Výhodami jsou:

Více v design manualu.