REINFORCED PLASTICS COMPOSITES, GDP KORAL s.r.o.

Alternative to traditional materials

Skip to content

Mluvíte česky? Do you speak English? Beszél magyarul? Sprechen Sie Deutsch? Ru? Fr?

Menu

Contact

If you have some question, request or suggestion, you will contact us by e-mail, phone or on-line contact form.
If we can, we will readily answer.

Phone:
+420 549 410 189

Fax:
+420 549 410 086

E-mail:
marketing@gdpkoral.com

Quick overview

GDP KORAL s.r.o.

It´s a partnership of French company GDP SA, which are engaged in pultruded profiles and load-carrying constructions, and Czech company KORAL s. r. o., supplier of full range of materials and things for lamination. We are section of company GDP Group, which proposes, produces and supplies solutions on the basis of plastics composites by production plants in France, Spain and Czech Republic.

 More...

Technology of manufacturing

Plastics composites are produced by many various technologies. Company GDP KORAL is specialized in highvolume continual technologies, mainly pultrusion and pressing.

 More...

What are composite materials?

Composites are defined as materials, which are consisted of two or more components variant physical and chemical properties.

 More...

ISO 9001, ISO 14001

Obytné budovy

Široká škála kompozitních profilů se stále více užívá při výrobě okenních rámů, neboť brání vzniku Obytné budovy tepelného mostu a tedy snižují tepelné ztráty domů. Profily z vyztužených plastů mohou být použity v kombinaci s PVC, hliníkem nebo dřevem. Díky vynikající měrné pevnosti a specifické tuhosti vzhledem k hmotnostnímu poměru mohou být kompozitní materiály použity jako výztuhy okenních rámů nebo přímo k výrobě užších rámů, které jsou atraktivnější a dovolují větší prostup světla do pokojů.

V nábytkářství se naše výrobky uplatňují také jako estetické doplňky namísto nerezové oceli, jsou to např. interiérové předělové stěny ve skandinávském stylu apod.

Přednosti kompozitních prvků v nábytkářství: